Brązowe plamienia...

Witam!
Mam 20 lat,moje cykle nie są do końca regularne. Ostatnio miały one: w lutym 30 dni,w styczniu 32,w grudniu 36. Ostatnią miesiączkę dostałam 12 lutego, trwała ona jakieś 6-7 dni,ale zwykle w dwóch ostatnich dniach miesiączki pojawia się bardziej ciemnobrązowe plamienie, niż czysta krew.

W nocy z 19 na 20 lutego miałam stosunek płciowy z moim partnerem, jednak użyliśmy globulki dopochwowej oraz jakieś 5 min. przed wytryskiem mój partner wyszedł ze mnie, więc nie doszło do wytrysku w środku. W 22 dniu cyklu pojawiły się brązowe plamienia, które trwają do dziś, a już jest 28 dzień cyklu. Na początku były to ciemnobrązowe plamienia, które stawały się jaśniejsze, teraz jest to bardzo jasny brąz.
Martwi mnie to, gdyż nigdy nie zdarzały mi się takie plamienia, które trwają tyle dni. Zwykle dzień,lub dwa przed miesiączką pojawiały się brązowe plamienia i od razu była miesiączka. Od 1,5 tyg. mam nabrzmiałe piersi, troszkę boli mnie kręgosłup tak, jak przed każdym okresem, a od kilku dni pojawiają się niewielkie bóle prawego jajnika. Ogólnie czuję się tak, jak zwykle przed okresem, miewam tez gorszy humor, bywam rozdrażniona, jednak martwią mnie te plamienia i boję się, że nie dostanę miesiączki w tym czasie, kiedy powinna być, albo że nie pojawi się wcale.
Co to może oznaczać? Bo chyba szanse na to, że doszło do zapłodnienia są niewielkie? Poza tym w czasie ostatniej miesiączki miałam trochę stresu, gdyż akurat miałam ciężką sesję. Może to też ma jakiś wpływ na to?
Z drugiej strony jednak obawiam się też, że mogę mieć torbielkę na jajniku, gdyż już dwa razy mi się to zdarzyło i w pierwszym przypadku spóźniał mi się okres dwa miesiące, po czym poszłam do ginekologa, który po wykonaniu USG stwierdził, że nie doszło do pęknięcia pęcherzyka Graaffa i stąd ta torbielka na jajniku i brak miesiączki. Później po ok. 2 latach miałam podobnie i lekarz powiedział, że może się to jeszcze kiedyś powtórzyć, dlatego zawsze, gdy zaczyna mnie boleć jajnik boję się, że to może być to.
Sama nie wiem, ale może poczekać jeszcze kilka dni, czy pojawi się miesiączka?
Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Witam!

Zacznę od tego, że ryzyko że doszło do zapłodnienia jest znikome.
Natomiast niepokojące są wydłużające się okresy między kolejnymi miesiączkami. Ponadto w tym cyklu dołączyły się plamienia.
Możliwą przyczyną obu tych objawów może być niewydolność ciałka żółtego lub cykle bezowulacyjne. Niekiedy takie objawy występują w zespole policystycznych jajników. Krwawienia międzymiesiączkowe mogą towarzyszyć różnym zaburzeniom endokrynologiznym i chorobom ogólnoustrojowym.
Jeżeli miesiączka nie pojawi się w przeciągu 7-10 dni, możliwe że znów pojawiła się torbiel jajnika. Niestety mają one tendencje do nawracania.

Pozostałe dolegliwości, o których Pani wspomina mogą występować przed miesiączką lub świadczyć np. o przeziębieniu. Nie są objawem ciąży (pierwsze oznaki ciąży pojawiają się później).

Stres, a także przeziębienie, odchudzanie i wiele innych czynników może spowodować opóźnienie miesiączki. Ponieważ u Pani cykle systematycznie się wydłużają, na pewno nie stanowi to jedynego powodu opóźnienia menstruacji.

Niezależnie od tego, czy miesiączka w końcu się pojawi, powinna Pani udać się do lekarza ginekologa w celu ustalenia przyczyny zaburzeń miesiączkowania.