Brązowe plamienia, czy to ciąża?

Przez ostatnie 4 lata przyjmowałam tabletki hormonalne, wraz z krótkimi przerwami. Miesiąc temu zaprzestałam ich użytkowania, miedzy 10-15 października. W czasie 20-25 października otrzymałam normalną miesiączkę. Po odstawieniu zabezpieczenia hormonalnego współżyłam z chłopakiem (w nocy z 31 października na 1 listopada) zabezpieczając się prezerwatywą. W dniu 6 listopada dostałam coś przypominającego miesiączkę, tj. jeden dzień okresu w kolorze czerwonym, kolejno 1 dzień brązowych upławów wraz ze skrzepami. Od tego czasu mam bóle krzyża i podbrzusza, czuje się osłabiona. Czy jest ryzyko, że jestem w ciąży, czy te objawy można jej przypisać? Nie jestem pewna czy prezerwatywa zagwarantowała mi pełne zabezpieczenie. Dziękuję za odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pani objawy mogą mieć wiele powodów. Po pierwsze, należy oczywiście wykluczyć ciążę. Jeżeli plamieniom i bólowi towarzyszy podwyższona temperatura, to może być to zapalenie przydatków. Istnieje też ryzyko, że mamy do czynienia z endometriozą, której objawy były tłumione przez ostatnie cztery lata przez tabletki antykoncepcyjne. Jeżeli objawy nie ustaną lub cykl miesiączkowy się nie ustabilizuje, powinna się Pani udać do lekarza ginekologa. Bardzo możliwe również, że po prostu zbliża się miesiączka, której, ze względu na niedawne odstawienie hormonów, mogą towarzyszyć poprzedzające plamienia i bóle.

Pozdrawiam serdecznie!