Brązowe plamienia po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej

Witam, trzy miesiące temu odstawiłam antykoncepcję. Ze względu na to że tego czasu nie pojawiała się miesiączka a jedynie brązowa wydzieli na to lekarz przepisał mi Clostilbegyt i duphaston. Dodam, że mam PCO a wraz z mężem staramy sie o dziecko. Duphaston zaczęłam przyjmować od 13 i mam go brać przez 10 dni po jednej tabletce, potem powinno pojawić się krwawienie a następnie od 5 dnia cyklu przez pięć dni Clostilbegyt. Czy pojawienie się brązowej wydzieliny powinnam ją uznać za pierwszy dzień cyklu? (Nawet wtedy gdy później pojawi się krwawienie?) Pozdrawiam, Lilu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Pojawienie się brązowej wydzieliny może być związane z niedomogą lutealną, tj. niedoborem progesteronu w drugiej części cyklu i nie musi oznaczać początku właściwej miesiączki. Pierwszy dzień cyklu to moment pojawienia się dość intensywnego krwawienia, właściwego miesiączce. Jeśli plamienie takie będzie się powtarzać przed miesiączką, powinna się Pani ponownie skonsultować ze swoim lekarzem, może to bowiem oznaczać, że przepisana dawka duphastonu jest zbyt niska, a niski poziom progesteronu będzie ograniczał szanse na poczęcie i utrzymanie ciąży. Proszę jednak nie robić nic na własną rękę. Pozdrawiam serdecznie!