Brązowe plamienie - dlaczego wystąpiło w trakcie brania tabletek?

Tabletki antykoncepcyjne (Cilest) biorę już od 3ch lat. Kilka dni temu miałam dużo stresu brałam NeoPersen, a oprócz nich tabletki na włosy (belissa piękne włosy) oraz cynk. Ostatnio nie robiłam przerwy 7 dniowej pomiędzy jednym blistrem a drugim tabletek (wynikło to z tego, że po raz pierwszy zapomniałam wziąć tabletkę, a był to trzeci tydzień. Zgodnie z ulotką, jeżeli był to trzeci tydzień, a przerwa pomiędzy jedną, a drugą tabletką wyniosła więcej jak 34 godziny (minęło 39), nie robi się przerwy między blistrami - tak też zrobiłam). Przeraziłam się tak długą przerwą i dlatego, gdy tylko sobie przypomniałam o tabletce wzięłam dwie na raz koło 9tej rano, a później normalnie już o 19tej kolejną. Teraz jestem w trakcie kończenia drugiego opakowania (za tydzień powinnam normalnie mieć miesiączkę) i nagle wystąpiło plamienie. Plamienie nie jest obfite a raczej można powiedzieć, że jest to śluz zabarwiony na lekko brązowy kolor. Czy to jest skutek braku przerwy pomiędzy opakowaniami, choroba a może ciąża? Fakt, że ostatnio do stosunku doszło dwa tygodnie temu ( jeszcze za nim zaczęłam brać NeoPersen). Innych objawów nie mam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienie, o którym Pani wspomina może być wynikiem zmiany w schemacie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, a co za tym idzie modyfikacji poziomu hormonów w organizmie. Jest ono częstym objawem, który towarzyszy doustnej antykoncepcji i najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem Pani problemu.

Nie ma pewnej na 100 % metody antykoncepcji. Stosując tabletki idealnie wg instrukcji skuteczność wynosi ok. 99,9%. W praktyce jednak bardzo często występują czynniki zakłócające, jak np. wymioty, biegunka, antybiotykoterapia, zapominanie, itp. Biorąc pod uwagę powyższe przyczyny skuteczność spada do ok. 92%.
Gdy w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dojdzie do sytuacji, w której są wątpliwości, czy to ciąża należy zrobić test ciążowy (jego skuteczność to około 99%).

Pozdrawiam serdecznie!