Brązowe plamienie, pominięcie tabletki antykoncepcyjnej a ryzyko ciąży

Witam! Juz od 7 miesicy biore tabletki ''vibin''. Dzisiaj zazylam 6 tabletke placebo, a krawienie dalej nie wystapialo...obawiam sie ze moglam zajsc w ciaze. Z chlopakiem uprawialismy seks bez zabezpieczenia z jego strony. Dwa dni przed stosunkiem pominelam jedna tabletke, i przyjelam ja pozniej niz 12 godzin (wczesniej ie pominelam zadnej). Czy moge byc teraz w ciazy? Dodam ze dzisiaj zauwazylam brazowe slady.
ponad rok temu

Witam serdecznie. Przy pominięciu tabletki ryzyko zajścia w ciąże niestety istnieje. Najlepiej wykonać test ciążowy w 14 dniu po stosunku. Brązowe plamienie może być też skąpym okresem a dokładniej mówiąc skąpym krwawieniem z odstawienia.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W opisanej sytuacji istnieje ryzyko ciąży. W celu weryfikacji czy doszło do zapłodnienia należy wykonać test ciążowy. Brązowe plamienia mogą zwiastować wystąpienie krwawienia. Jeśli ciąża zostanie wykluczona a krwawienie nie pojawi się w następnym cyklu to konieczna będzie wizyta u ginekologa.

Błąd w przyjmowaniu tabletek-do końca przyjmowania tabletek powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenia. Pominięcie tabletki i seks bez dadatkowego zabezpieczenie może się wiązać z ryzykiem nieplanowanej ciąży. Wskazane wykonanie testu ciążowego. Jego wynik ustali rozpoznanie i dalsze postępowanie.
Dr Jacek Tulimowski