Brązowe plamienie w połowie cyklu

Witam, mam 38 lat i pewien problem. Ostatnią miesiączkę miałam 12 stycznia. W połowie cyklu pojawiły się niewielkie brązowe plamienia i tak to trwa do dzisiejszego dnia, a według moich obliczeń okres powinnam mieć 10 lutego .Moje cykle są 29 dniowe i zaczynam się niepokoić, co to może być. Mam 2 dorosłych dzieci i nigdy podczas ciąży nie miałam takich dolegliwości, więc ten stan jakby wykluczam. Czasem pojawiały się niewielkie brązowe plamienia kończące okres lub poprzedzające go, ale nigdy na dwa tygodnie i trwające do kolejnego. Czy może to być jednak objaw ciąży?

Witam!

Powinna Pani udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Każde nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych powinno być sygnałem alarmowym i wymaga konsultacji ginekologicznej.

Do przyczyn krwawienia/plamienia z dróg rodnych można zaliczyć:
- u kobiet w wieku rozrodczym w pierwszej kolejności pod uwagę brana jest ciąża i jej możliwe powikłania (np. poronienie, czy ciąża pozamaciczna);
- częstą przyczyną krwawień lub plamień w trakcie cyklu są tabletki antykoncepcyjne, a także stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej;
- w różnicowaniu bierze się pod uwagę także zmiany w endometrium - rozrost, polipy, mięśniaki macicy, a także nadżerki i zmiany nowotworowe.

Szczególnie istotne jest wykluczenie nowotworowego charakteru zmian, dlatego też nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Wcześniej należy wykonać test ciążowy z moczu - powinien być wiarygodny po około dwóch tygodniach od stosunku. Wiarygodność testów ciążowych jest dość duża i wynosi około 99%.

Pozdrawiam serdecznie!