Brązowe plamki na paznokciach - co to może być?

Witam, mam pytanie: wystepują u mnie na paznokciach u dłoni takie kreski w kolorze brązowym krwistym, przesuwają się wraz z rośnięciem paznokcia (na razie mam na 3 paznocjach); u stóp tego nie ma. Co to może być? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opisane zmiany mogą sugerować linijne wyborczyny na paznokciach.
Wybroczyny w postaci podłużnych czerwonych lub brązowych smug, jak po wbiciu drzazgi, spowodowane są niewielkimi krwawieniami z naczyń włosowatych między łożyskiem a płytką paznokcia.
Linijne wybroczyny podpaznokciowe mogą występować w urazach, grzybicy paznokci, łuszczycy, układowym toczniu rumieniowatym, reumatoidalnym zapaleniu stawów, zespole antyfosfolipidowym, chorobie wrzodowej żołądka, nowotworach, ciąży, przy stosowaniu doustnych leków antykoncepcyjnych, a także w zapaleniu wsierdzia.

Aby ustalić przyczynę zmian konieczne jest badanie dermatologiczne oraz internistyczne i ewentualnie szereg badań dodatkowych. Lekarz po badaniu fizykalnym zadecyduje o konieczności wykonania badań dodatkowych. Po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Proponuję skonsultować problem z dermatologiem i/lub internistą.

Redakcja abcZdrowie.pl