Brązowe upławy przed miesiączką

Witam!
Mam 27 lat. 23 kwietnia powinna dostać okres. Brązowe upławy z niewielką ilością krwi zaczęły się 19 kwietnia i potraktowałam je jako okres. Jednak 28 wieczorem zaczęło się krwawienie. Z tego wynika, że okres dostałam 5 dni później. Zastanawiam się czy to jest normalne?

Dodam tylko, że przy tych upławach nic mnie nie bolało, natomiast teraz boli mnie brzuch tak jak przy normalnej miesiączce. Chciałabym zaznaczyć także fakt, że przez 8 lat brałam tabletki antykoncepcyjne, które odstawiłam w lutym tego roku. Trochę się niepokoję tymi upławami i zastanawiam się, czy to coś poważnego i czy one nie przeszkodzą w staraniach o dziecko?
Magda

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
To normalne, że po odstawieniu tabletek (szczególnie po wielu latach ich stosowania) cykl nie od razu wraca do normy i miesiączki są przez jakiś czas nieregularne. Brązowawe plamienia w drugiej fazie cyklu są natomiast typowe dla niedomogi lutealnej- zaburzenia hormonalnego, w przebiegu którego niedostateczne jest wydzielanie progesteronu. Proszę obserwować się w kolejnych cyklach. Jeśli plamienia będą się  powtarzać, w podobnym schemacie, to wskazana będzie wizyta u ginekologa i badania hormonalne oraz wdrożenie leczenia, które polega na suplementacji progesteronu w drugiej fazie, tak aby umożliwić implantację i utrzymanie się w błonie śluzowej macicy zarodka, jeśli dojdzie do zapłodnienia. Plamienia mogą być również wywołane nadżerką szyjki macicy, infekcją, polipem czy też mięśniakiem, ale ta wersja jest mniej prawdopodobna od wymienionej wcześniej. Łatwo wykluczy ją też ginekolog w badaniu.
Pozdrawiam serdecznie!