Brunatne plamienia przy tabletkach antykoncepcyjnych a ich skuteczność

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne jednofazowe od kilku miesięcy. Teraz jednak martwię się, że nie robiłam tego zbyt regularnie :/ na ulotce pisze, że należy je przyjmować o stałej porze, np. przed snem, więc tak je stosowałam, tyle że nie chodzę spać regularnie i odchylenie standardowe wynosiło 2-3 godz. Jednak zawsze po zakończeniu opakowania dostawałam regularnie okres, więc byłam spokojna, poza tym używałam innych środków antykoncepcji. Niestety, tydzień temu doszło do stosunku bez dodatkowego zabezpieczenia, odbyło się to tydzień po ostatniej miesiączce. Od paru dni mam brunatne, skąpe plamienie i odczuwam lekki ból przy dotyku piersi. Czy w takim przypadku działalność tabletek przez cały okres ich przyjmowania nie była dostateczna? Nie mogę w najblizszym czasie odwiedzić ginekologa, bo jestem za granicą. Z góry dziękukę za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli opóźnienie w zażywaniu tabletek nie jest dłuższe niż 12 godzin, to skuteczność antykoncepcji jest zachowana. Jeśli zażywała Pani pigułki zgodnie z zaleceniami (różnica 2-3 godzin w porach zażywania nie ma znaczenia), nie występowały wymioty oraz nie zażywała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej, to ryzyko ciąży jest mniejsze niż 1%.  Brązowe plamienia mogą być spowodowane przyczynami niezwiązanymi z antykoncepcją hormonalną, np. mogą być wywołane nadżerką. Najlepiej byłoby, gdyby wybrała się Pani do lekarza.

Pozdrawiam!