Brunatne plamienie przez 4 tygodnie od usunięcia polipa na szyjce macicy

Trafiłam do szpitala 12.02 z małym plamieniem z dróg rodnych, ze stwierdzeniem obecności polipa na szyjce macicy. Ciąża podczas badania USG trwała prawidłowo 11,6 tygodnia. Lekarz uspokoił mnie, że plamienie nie zagraża ciąży, a jego przyczyną jest ów polip. Po 2-dniowym pobycie na oddziale patologii ciąży zostałam wypisana. Tydzień później na rutynowym badaniu kontrolnym lekarz stwierdził obumarcie ciąży w 12,1 tygodniu. Skierował mnie na zabieg łyżeczkowania, który wykonano 23.02. Polipa nie stwierdzono. Zastosowano 10-dniową antybiotykoterapię. 3 dni po zabiegu z mocnym krwawieniem pojechałam na odział. Dostałam zastrzyk z oksytocyną i ketanolem. Zgłosiłam się na kontrolne badanie po 10 dniach od zabiegu i dostałam mocniejszy antybiotyk na 7 dni ze względu na powiększoną i bolesną macicę oraz niejasny obraz USG.

Po łyżeczkowaniu krwawiłam ok. 16 dni nieregularnie. Antybiotyki brałam 17 dni. Na kolejnej wizycie kontrolnej lekarz stwierdził zwapnienie lub polipa o średnicy 7 mm w jamie macicy. Endometrium miało 7,5 mm. Zalecił mi 10-dniową kurację Duphastonem, po której miała nastąpić menstruacja i ewentualne oczyszczenie macicy. Niestety po 3 dniach miałam mocny krwotok z obecnością dużych skrzepów, trwający godzinę. Dzień wcześniej brałam ciepłą kąpiel. Po konsultacji telefonicznej odstawiłam lek, lekarz podejrzewał ze to okres, gdyż minęło dokładnie 4 tygodnie od zabiegu. Od tamtej pory cały czas plamię na brunatno, wydzielina nie ma zapachu. Trwa to już 2 tydzień.

Od zabiegu minęło 6 tygodni. Zrobiłam płytkowy test aby sprawdzić czy HCG spało, wskazał 1 kreskę. W podbrzuszu nieustannie odczuwam lekkie kłucie (w trakcie ciąży także występowało), nasilające się podczas podnoszenia rzeczy, rzadziej bóle okresowe. Nie współżyję. Temperatura ciała utrzymuje się na stałym poziomie 36,7. Martwię się, że tak długo to trwa i nie wiem dlaczego. Chciałabym planować kolejną ciążę po 3 miesiącach od zabiegu. Proszę o pomoc i wyjaśnienie utrzymujących się dolegliwości. Wizytę w poradni mam umówioną w przyszłym tygodniu.

Witaminy w ciąży

Witam serdecznie!

Bardzo mi przykro z powodu utraty ciąży. Czy lekarze ustalili przyczynę poronienia? Opisane postępowanie wydaje się być prawidłowe. Nie wiem, dlaczego jedni lekarze potrafią uwidocznić polipa inni nie. Polipy na pewno są jedną z najczęstszych przyczyn plamień patologicznych z dróg rodnych (międzymiesiączkowych oraz w czasie ciąży). W obecnej sytuacji wskazana jest pełna diagnostyka plamień. Konieczne jest wykonanie transwaginalnego badania USG, badań hormonalnych (w tym oznaczenie betaHCG-test z moczu jest jedynie badaniem jakościowym, nie ilościowym w dodatku nie do końca pewnym). Dolegliwości bólowe brzucha również nie są objawem patognomonicznym. Ich występowanie jest dodatkowym wskazaniem do wykonania badania USG.

Pozdrawiam