Brunatne upławy

Brunatne upławy pojawiły się u mnie po raz kolejny, są bezwonne, nie występują zawsze, jestem pod koniec drugiego tyg. przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, które biorę od prawie 3 lat. Pojawiają się też u mnie dość często zmiany nastroju i płaczliwość, nie odczuwam bólu, świądów, nie mam żadnych innych objawów mogących wskazywać na jakąś nieprawidłowość. Regularnie współżyję od 3 lat z tym samym partnerem. Byłam u ginekologa rok temu, robiłam USG jajników i cytologię. Wszystko było ok. powinnam powtórzyć badania?
Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam, Kasia

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani powtórzyć badanie USG- należy to robić co roku, niezależnie od tego, czy występują jakiekolwiek objawy ze strony dróg rodnych i czy wynik tego badania wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości. Jest to profilaktyka przede wszystkim nowotworów jajnika, które występują u młodych kobiet wcale nie tak rzadko. Badanie cytologiczne nie musi być wykonywane tak często, jeśli kolejne wyniki są prawidłowe.

Plamienie w czasie przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest zwykle objawem ubocznym tabletek. Ponieważ jednak przyjmuje Pani je już od 3 lat (i jak rozumiem nie zmieniła Pani w ostatnim czasie preparatu), to przyczyna może być inna, np. nadżerka szyjki macicy, polip szyjki lub endometrium (błony śluzowej macicy), mięśniaki macicy. Wizyta u ginekologa, który zbierze z Panią dokładny wywiad i Panią zbada, powinna rozwiać wątpliwości co do przyczyny Pani dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie!