By-pass a cukrzyca typu II, czy warto poddać się ryzyku?

Pacjentka, 65 lat, nadciśnienie, cukrzyca typu II, insulinozależna, jaskra, otyłość, wole guzowate tarczycy w stadium eutyreozy, w przeszłości operacja lewej nerki, 2 zawały skierowana na by-passy. W badaniu EKG patologiczny załamek Q, poziom uniesienia odcinka ST o 0,5 mm w III i aVF, zespół QS, wysokie odejście punktu J o 2 mm w V1-V2, dwukrotnie oznaczone markery martwicy miokardium dodatnie (max poziom Troponiny I 2.607ng/ml). W badaniu Echokardiograficznym hipokineza segmentu koniuszkowego PMK i ściany dolnej mięśnia sercowego, EF 55%, 80% zwężenie LAD przechodzące na ujście Dg oraz zamknięta prawa tętnica wieńcowa z odtwarzającym się obwodem. Czy warto ryzykować? Z tego co czytam na forum, u ludzi z cukrzycą występują problemy z gojeniem się ran w nodze. Proszę o poradę, gdyż nie wiem, jak poważna jest opisana przeze mnie sprawa.
ponad rok temu

Szanowna Pani,
przebyte dwa zawały serca oraz wynik koronarografii jednoznacznie wskazują na potrzebę rewaskularyzacji, czyli przywrócenia tętnicom wieńcowym w sercu prawidłowego przepływu krwi w celu uniknięcia kolejnych zawałów serca, które mogą w efekcie przyczynić się do zgonu.

Pani serce nie jest w tym momencie bardzo uszkodzone (frakcja wyrzutowa lewej komory 55% - więc na granicy normy) i z wykonania zabiegu wszczepienia by-passów może Pan odnieść korzyści. Nie mam wszystkich Pani danych jako pacjentki, ale na podstawie tych opisanych mogę oszacować w oparciu o skalę EUROSCORE, że ryzyko zgonu podczas zabiegu kardiochirurgicznego wynosi u Pani maksymalnie 3-4%.
Rzeczywiście rany pozabiegowe u chorych z cukrzycą mają tendencję do trudniejszego gojenia się, ale nie jest to przeciwwskazanie do operacji, która ma za zadanie de facto uratować Pani życie.
Myślę, że lekarz, który skierował Panią na zabieg, rozważył wszystkie za i przeciw. Tuż przed planowanym zabiegiem kardiochirurgicznym proponuję konsultację u lekarza diabetologa, w celu optymalnego ustalenia leczenia cukrzycy.

Pozdrawiam