Cały czas płaczę i jestem smutna. Czy mam depresję?

Witam, nazywam się Natalia i mam 15 lat. Od prawie 3 miesięcy czuję się okropnie - ciągle jestem smutna i zmęczona, bez powodu się wkurzam i mam częste napady płaczu, przez to ciągle kłócę się z moim chłopakiem i nie umię dogadać się ze znajomymi. Od niedawna mam także uczucie zagrożenia, bóle głowy i nadbrzusza, cały czas mam wrażenie, że ktoś mnie obserwuje - nawet w domu przestałam się czuć bezpiecznie. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Witam!

Obecnie Twoje emocje i uczucia są bardzo silne. Nie do końca możesz je kontrolować. Doświadczasz częstych zmian nastroju. Wszystkie te problemy związane są z okresem dojrzewania. W trakcie dojrzewania bardzo zmienia się nie tylko Twój organizm ale i psychika. Stajesz się dorosłą kobietą i nie jest to łatwy proces. Warto, żebyś dużo rozmawiała o tym, co czujesz, starała się na bieżąco rozwiązywać konflikty i nie dopuszczać do nagromadzenia się emocji i ich wybuchu.

Natomiast odczucia, że ktoś Cię obserwuje oraz bóle brzucha i głowy wywołane są poczuciem lęku. Lęk jest reakcją na nieuzasadnione zagrożenie (np. na wyobrażenie jakiegoś zagrożenia). Może on być związany z jakimiś trudnymi przeżyciami, ale także z ostatnio oglądanym filmem lub usłyszaną historią.

Tak jak wspominałam, odczuwasz wszystko bardzo silnie i nie jesteś w stanie zrozumieć wszystkiego, co dzieje się z Tobą. Postaraj się relaksować, kiedy jesteś zmęczona, poznawać swoje wnętrze, szukać przyczyny silnych emocji i lęków. Pozwoli Ci to zapanować nad swoimi emocjami i wyrażać je w odpowiedni sposób. Nie bój się także mówić o tym, co czujesz, to także pomaga.

Pozdrawiam