Candida albicans a szczepienie skojarzone

Jestem mamą 4-miesięcznego niemowlaka. Dziecko ma alergię pokarmową - jest na nutramigenie 1. Było już 3 razy hospitalizowane. W drugim tyg. życia - śródmiąższowe zapalenie płuc (dożylnie augmentin, doustnie nystatyna 3 razy na dobę). Następnie pobyt z powodu niedokrwistości/anemii (dostawało ferrum lek, kwas foliowy i b6), następnie były kupki z krwią - hospitalizacja/obserwacja. Rozpoznano zapalenie jelit - kupki z krwią i śluzem. Zalecono nutramigen i odstawienie żelaza - kupki się poprawiły, tj. brak krwi, śluz bez zmian. Na anemię - kwas foliowy i b6. Próba włączania ferrumlek - jak do tej pory bez powodzenia, bowiem przy podaniu nawet 0,25ml ferrum lek, natychmiast pojawia się żywa/czerwona krew w kale (dość dużo nitek krwi wręcz pasma krwi ze śluzem). W szpitalu także wykryto zapalenie okładu moczowego - zalecenia augmentin doustnie 3 razy dziennie po 2ml oraz 3 razy dziennie nystatyna. Po 2 tyg. powtórzyć badania. Dziecko 2 tyg. temu miało powtórzone badania - posiew moczu, a przy okazji posiew kału. Mocz - jałowy, natomiast w kale wykryto klebsielle pneumoniae (bez EKBL) oraz candida albicans - wzrost skąpy. Czy ww (bakteria oraz grzyb) muszą być wyleczone poprzez antybiotykoterapię? Czy wystarcza probiotyki? Dziecko ponad miesiąc temu powinno przyjąć drugą dawkę infarix hexa 6w1 (nie otrzymało z uwagi na ZUM i branie antybiotyków - augmentin i nystatyna). Teraz wyszła klebsiella i candida albicans. Czy mogę z tą bakterią oraz grzybem podać dziecku szczepionkę skojarzoną, czy muszę najpierw wyleczyć ww bakterie i grzyba. Czy mogę zaszczepić dziecko i podawać same probiotyki np. dicoflor 30 w saszetce do mleka. Nadmieniam, iż dziecko nie gorączkuje, kupki mają jedynie brzydszy zapach niż zwykle i są bardziej pieniste, ilość stolców dziennie od 2 do 5.

KOBIETA, 1 LAT ponad rok temu

Witam! Stwierdzone patogeny nie wymagają bezwzględnie antybiotykoterapii. Candida albicans jest organizmem komensalnym zasiedlającym fizjologicznie środowisko jelita grubego. W szczególnych sytuacjach (np. osłabiona odporność po antybiotykoterapii) może prowadzić do infekcji drożdżakowej wymagającej leczenia. W aktualnym posiewie zarejestrowano skąpy wzrost, który nie przemawia za taką infekcją. Klebsiella pneumonie jest patogenem, który fizjologicznie nie powinien znajdować się w jelicie grubym. Może powodować dolegliwości pokarmowe o różnym nasileniu. W opisanym przypadku opisane objawy nie mają charakteru ostrej infekcji. Ze względu na wiek dziecka oraz nasilenie objawów można przypuszczać, że lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie probiotyku w celu przywrócenia w pełni fizjologicznej flory jelitowej, która zastąpi K.pneumoniae. Jeśli chodzi o szczepienie to wydaje się, że nie ma w tej chwili bezwzględnych przeciwwskazań do podania szczepionki. Jednakże powinien to ocenić pediatra po przeprowadzeniu badania fizykalnego i ocenie stanu dziecka. Zachęcam do konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Pozdrawiam serdecznie!