Candida albicans w wymazie z warg sromowych u dziecka

Witam serdecznie! Moja 7,5-miesięczna córka 2 tygodnie temu przebyła ZUM. Wykonano posiew z warg sromowych w wyniku którego stwierdzono obecność bakterii które wywołały zapalenie jak również pojedyncze Candida albicans. (Kilka dni przed infekcją u córki wystąpiły pleśniawki na języku). Leczona była Bactrimem i flukonazolem (w tym czasie podawano Dicoflor). Infekcja układu moczowego ustąpiła. W ponownie wykonanym wymazie z warg sromowych nie stwierdzono już obecności drożdżaków. Niestety tydzień po zakończonym leczeniu pobrano kał do badania mykologicznego. W wyniku posiewu otrzymałam następujący wynik: " Candida albicans - wzrost nieliczne". Moje pytanie jest następujące: Czytałam że Candida albicans naturalnie występuje w jelicie grubym w równowadze z innymi bakteriami, czy zatem w posiewie kału zdrowego dziecka obserwuje się Candide? Czy jeśli jest on w równowadze to nie jest wykazywany w wynikach posiewu mykologicznego? Czy jego obecność przesądza niestety już o drożdżycy? Z góry dziękuję za odpowiedź

KOBIETA, 1 LAT ponad rok temu

Witam! Candida albicans bardzo często stanowi florę saprofityczną jelita grubego, w warunkach fizjologicznych czyli najczęściej, nie powoduje szkodliwych skutków dla zdrowia. Tylko w szczególnych sytuacjach np. po antybiotykoterapii szerokospektralnej gdy dojdzie do nadmiernego wzrostu drożdżaków i wystąpienia objawów należy myśleć o rozpoznaniu drożdżycy. Jeśli drożdżaki zostaną wykryte w wykonanym posiewie, zawsze znajdą się na liście wyhodowanych patogenów. Natomiast nie zawsze muszą być obecne. Jeśli drożdżaki zostały stwierdzone, ale nie występują objawy sugerujące drożdżycę przewodu pokarmowego to należy je traktować jako florę saprofityczną. Biorąc pod uwagę przebytą terapię lekiem przeciwgrzybiczym (flukonazol) drożdżyca jest dość mało prawdopodobna. Proponuje skonsultować wynik badania z pediatrą. Pozdrawiam serdecznie!