Carcinoma planoepitheli a rak szyjki macicy

Witam, 2 tygodnie temu okazało się, że moja mama ma raka szyjki macicy. (41 lat) Cytologia wynik dobry, badanie krwi ok, badanie krwi pod kątem ilości markerów - wszystko w normie. Podczas operacji usunięcia torbieli oraz jajnika, pobrano wycinki do badania histopatologicznego wynik carcinoma planoepitheliale G2 - co to znaczy? jak bardzo jest to groźne? jakie leczenie powinno zostać zastosowane?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Rozpoznanie to rak płaskonabłonkowy szyjki macicy w stopniu G2 (stopnie są od G1 do G3). Rokowanie zależy od stopnia naciekania podścieliska i ewentualnych przerzutów w okolicznych węzłach chłonnych a więc będzie to można określić po operacji. Należy - jeśli guz jest operacyjny - usunąć zmianę chirurgicznie (najpewniej wraz z macicą i jajnikami). O rozległości zabiegu decyduje lekarz chirurg onkologiczny lub ginekolog.