CEA i CRP - co to za badania?

Jakie powinny być ich wyniki?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

CEA - antygen karcino-embrionalny (rakowo-płodowy)
- jest jednym z markerów nowotworowych, gdyż wzrost jego stężenia towarzyszy niektórym nowotworom, m.in. rakowi jelita grubego, piersi, płuca, żołądka, trzustki, rdzeniastemu tarczycy, głowy i szyi, wątroby, chłoniakowi, czerniakowi. Jednak jest on mało specyficzny, ponadto podwyższone stężenie obserwujemy w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieswoistych zapaleniach jelit, zapaleniu trzustki, niedoczynności tarczycy, marskości watroby, żółtaczce mechanicznej oraz u osób palących papierosy.

Normy zależą od metody oznaczania i powinny być podane przez laboratorium wykonujące badanie.

CRP - białko C-reaktywne
- jeden z wykładników stanu zapalnego; wzrost stężenia obserwowany jest w chorobach przebiegających ze stanem zapalnym, m.in. zakażeniach, chorobach układowych tkanki łącznej, zapaleniach jelit, ostrym zapaleniu trzustki, ale także w zawale serca, okresie pooperacyjnym, nowotworach złośliwych. Ponadto niewielki wzrost obserwujemy u palaczy papierosów, w wyniku przyrostu masy ciała, zaburzeniach gospodarki lipidowej , cukrzycy typu 2, nadciśnieniu tętniczym, u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą.

Normy zależą od metody oznaczania, powinny być podane przez laboratorium.

Pozdrawiam serdecznie