Cechy temperamentu - czy mają wpływ na depresję?

Jak się ma depresja do introwertyzmu i ekstrawertyzmu? Czy ludzie w depresji stają się introwertykami? Czy introwertycy są silniejsi psychicznie i łatwiej dają sobie radę z depresją?

ponad rok temu

Witam serdecznie,
cechy temperamentu są naszą względnie stałą cechą, depresja nie zmienia osobowości w sposób trwały.
Przejściowo jednak, w czasie epizodu depresyjnego występują takie objawy jak: niechęć do nawiązywania kontaktów, wycofanie z relacji, co może być uznawane za introwertyzm. Wraz z ustępowaniem depresji ustępują tego typu zachowania.
Introwertyzm jako cecha nie zmniejsza ryzyka wystąpienia depresji ani nie łagodzi jej przebiegu.

Z pozdrowieniami

Witam,

Introwersja jest cechą osobowości polegająca na postrzeganiu i działaniu do wewnątrz, w szeroko rozumianej normie, natomiast depresja jest to zaburzenie nastroju, dotyka w takim samym stopniu introwertyków, jak i ekstrawertyków, uwarunkowana jest różnymi czynnikami psychologicznymi, np. utrata bliskiej osoby lub nagłe problemy ekonomiczno - społeczne, czynniki genetyczne też mają wpływ (biologiczne uwarunkowania).
Depresja jest spójna z niską samooceną (poczuciem własnej wartości). Na dobrostan psychiczny wpływa wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych, jednym z nich są cechy temperamentu.
Pozdrawiam serdecznie