Cesarskie cięcie czy poród naturalny przy mojej wadzie wzroku?

Witam. Mam 20 lat i w przyszłym roku zostanę mamą - termin wyznaczony mam na 23 lutego. Jednak sama nie wiem jaką metodą dziecko wydostanie się na świat. Lekarze mnie już skołowali. Okulista, u którego byłam stwierdził, że przy takiej wadzie wzroku poród musi odbyć się przez cesarskie cięcie, zaś pani ginekolog, do której chodziłam na początku powiedziała, że tę metodę (cesarskie cięcie) uskutecznia się dopiero od wady -10. Moja wada jest dość spora - konkretnie: -5 i -5,5. Jak to jest? Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

O tym czy ciąża będzie rozwiązana przez cesarskie cięcie czy przez poród siłami natury decyduje wynik badania dnia oka. Wzmożony wysiłek podczas porodu siłami natury może być powikłany odklejeniem siatkówki. Okulista ocenia czy istenieją do tego predyspozycje u Pani. Może się okazać, że kobieta przy wadzie -2,5 D na dnie oka będzie miała zmiany, które będą wskazaniem do cesarskiego cięcia, a kobieta o wadzie -7 D takich zmian nie bedzie miała i urodzi siłami natury.