CHAD, depresja i myśli samobójcze

Witam. Od stycznia 2013r. leczę się na depresję, rok 2012r. jednym słowem "przesiedziałem w domu w pełnym otępieniu". Od grudnia 2013r. zdiagnozowano u mnie CHAD. Bardzo często mam zmieniane leki,bo efekt działania mizerny. Zauważyłem większe nadużywanie alkoholu?. Dwa okresy manii już miałem,ale obecnie wpadłem w wir szkicowania - jestem uzdolniony,ale w depresji tego nie robiłem. Czy to normalne?. Mam nadal myśli samobójcze. Proszę o pomoc. Jest jakiś numer tel. bezpł. do pomocy?

Witam. CHAD jest poważną i niebezpieczną chorobą. To dobrze, że szuka Pan informacji i monitoruje swój stan. Nie słyszałem o jakimkolwiek nr telefonu do pomocy. Prawdę mówiąc, nie sądzę, żeby rozmowa telefoniczna mogła w czymś pomóc - ważne jest dobre ustawienie leków. Pomocne mogą być częstsze wizyty u psychiatry i otwarte rozmowy z nim o wszystkim, co może być objawem nadchodzącego epizodu manii lub depresji. Czasem nawet warto zdecydować się na hospitalizację, aby takim epizodom zapobiec. Pozdrawiam

Bardzo ważne w CHADzie jest dobranie leków, których nie wolno zaprzestawać brania nawet kiedy wydaje nam się, że wszystko już jest ok. Bardzo często również niestety trzeba je zmieniać i dobierać od początku, dlatego hospitalizacje nie są tu wcale złym pomysłem ( szczególnie jeśli dalej zauważa Pan u siebie myśli samobójcze). Proszę dbać o siebie i być pod stałą opieką lekarską. Fakt że zauważa Pan u siebie częstsze używanie alkoholu jest niepokojący, bo niestety zdarza się że obok CHADu, rozwinąć się może uzależnienie- dlatego cieszę się że ma Pan świadomość pewnych swoich zachowań, bo dzięki temu może Pan lepiej kontrolować samego siebie. Innego rodzaju aktywności, chociażby szkicowanie może być w fazie manii całkowicie normalne, a ponieważ nikomu nie szkodzą a sprawiają Panu przyjemność, więc nie widzę powodu dla którego miałby się Pan tym martwić :) natomiast bardzo niepokoją mnie Pańskie myśli, dlatego liczę że uda się Pan w najbliższym czasie po pomoc lekarską. Życzę powodzenia i serdecznie Pana pozdrawiam. Monika