Chcę być jeszcze chudsza!

Witam!

Mam 13 lat, ważę 49 kg przy 173 cm wzrostu. Niedawno stanęłam przed lustrem i stwierdziłam, iż jestem gruba. Rozpoczęłam poszukiwanie diet, blogów i porad na temat odchudzania. Natrafiłam na blogi Pro-ana. Pisałam z kilkoma Motylkami, dowiedziałam się co przeżywały niektóre z nich. Popadały w anoreksję lub bulimię. Ja nie chcę tak skończyć, ale nie wyobrażam sobie zaakceptowania swojego ciała. Po prostu muszę schudnąć.

Moi bliscy zaczęli podejrzewać mnie o anoreksję, kiedy wydało się, że rosnę, a nie tyję. Kłóciłam się z koleżankami, a teraz mam wrażenie, że one nie chcą bym schudła, nie przez troskę, ale coś innego. Moja mama raczej się tym nie przejmuje, uważa że jestem na tyle rozsądna, że nie wpadnę w żadną chorobę. Niestety jest coraz gorzej. Mam wielkie wyrzuty sumienia, gdy zjem coś niedozwolonego. Nie lubię uczucia sytości. Nie myślę o niczym innym, mam obsesję na punkcie odchudzania. Najgorsze jest to, iż nie chcę tego zmieniać. Ostatnio rozmyślałam trochę nad tym co robię i doszłam do wniosku, że nawet gdybym miała umrzeć przez odchudzanie, to przynajmniej będę w trumnie chuda. Przeraża mnie to.

Proszę o pomoc!

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Twoje zachowanie jest bardzo niepokojące i może wskazywać na zaburzenia odżywania się. Oczywiście drogą internetową nie da się postawić żadnej rzetelnej diagnozy, ale Twoje BMI (ang. Body Mass Index) – wskaźnik masy ciała – wynosi zaledwie 16,4, co wskazuje na znaczną niedowagę. By mieć optymalne BMI, przy swoim wzroście (173 cm), powinnaś ważyć przynajmniej 56 kg. Oprócz tego, że masz niedowagę, niepokoją takie objawy i zachowania, jak: zaburzony obraz własnego ciała, samoocenianie się jako osoby otyłej, strach przed przytyciem, odczuwanie przymusu schudnięcia, stosowanie różnych diet i metod na odchudzanie, odwiedzanie blogów Pro-ana, trudności z zaakceptowaniem swojego ciała, wyrzuty sumienia z powodu zjedzenia czegokolwiek. Takie zachowania są bardzo alarmujące i mogą wskazywać na rozwój anoreksji. Myślę, że sytuacja jest poważna, skoro zmiany w wyglądzie zauważyli już ludzie z Twojego otoczenia. Radziłabym udać się do lekarza psychiatry lub do najbliższej poradni zdrowia psychicznego. Z racji tego, że jesteś niepełnoletnia, musiałabyś się tam udać z rodzicem – mamą albo tatą. Myślę, że nie warto udawać przed rodzicami, że wszystko jest w porządku. Lepiej powiedzieć mamie wprost, że masz kłopoty z akceptacją własnego ciała. Twoje problemy mogą współwystępować i rozwijać się również na tle zmian zachodzących w Twojej sylwetce w związku z dojrzewaniem płciowym. Więcej o anoreksji i jej leczeniu możesz przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji  http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji-bulimicznej http://portal.abczdrowie.pl/glodzenie-sie

Pozdrawiam i życzę powodzenia!