Chcę mieć drugie dziecko - kiedy mam dni płodne i kiedy najlepiej współżyć?

Witam! Planuję mieć drugie dziecko, moje cykle wahają się między 28-32 dniami. Ostatnio miesiączkę miałam 15 sierpnia, trwała 7 dni, o ile ostatni dzień plamienia zalicza się jeszcze do okresu. Współżyłam 28 sierpnia, czyli tydzień po zakończeniu okresu. Czy jest szansa, abym była w ciąży? Bardzo proszę o odpowiedź i pomoc, jak w nieregularnym cyklu wyliczyć dni płodne i owulacje. Dodam jeszcze, że mam bóle podbrzusza i lewego jajnika od pewnego czasu, ale nie wiem czym są one spowodowane, bo nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad takimi rzeczami. Pozdrawiam :)

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Owulacja ma miejsce około 14 dnia przed pierwszym dniem kolejnego cyklu (pierwszy dzień krwawienia). Ponieważ plemniki w okresie okołoowulacyjnym mogą przeżyć kilka dni w drogach rodnych kobiety a komóka jajowa żyje najwyżej 24 godziny, za okres płodny przyjmuje się 4 dni przed owulacją i 1-2 dni po. W Pani przypadku owulacja ma miejsce pomiędzy14. a 18. dniem cyklu, czyli za okres płodny należy przyjąć 10.-20. dzień cyklu.

Ponieważ współżyła Pani 14. dnia cylu jest szansa, że doszło do ciąży.

Aby poznać dokładny dzień owulacji w danym cyklu można wykonać testy owulacyjne. Wykrywają one wzrost stężenia hormonu luteinizującego (LH) w moczu, które ma miejsce na 24-36 godzin przed owulacją. Wykonuje się je podobnie jak test ciążowy.

Parom starającym się o dziecko zaleca się regularne współżycie (nie tylko w terminie przewidywanej owulacji). Oznacza to, że stosunki powinny odbywać się co 2-3 dni, co zapewnia dobrą jakość nasienia i możliwość dotarcia plemników do dojrzałej komórki jajowej przed jej obumarciem.