Chcę schudnąć 9 kilo, mam 156 cm wzrostu, ważę 64 kg, mam 51 lat

Witam serdecznie,

mam 51 lat i moim celem jest schudnąć 9 kg. Ważę 64 kg i mam 156 cm wzrostu. Co powinnam zrobić? Czy głodówka mi nie zaszkodzi? Jakie są wskazania do diety?

51 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

na pewno odradzam głodówki i inne restrykcyjne diety. Wraz z wiekiem dochodzi do obniżenia przemiany materii.

Dokładne zapotrzebowanie Pani organizmu, można wyliczyć ze wzoru Harrisa-Benedicta.

665,1 + (9,567*M) + (1,85*W) - (4,68*L),

gdzie:
M -masa w kg,
W - wzrost w cm,
L - wiek.

Jeśli Pani aktywność jest niewielka - uzyskany wynik należy pomnożyć przez 1,6, jeśli umiarkowana - przez 1,75. Aby chudnąć w tempie 1 kg tygodniowo, od wyniku końcowego należy odjąć 1000 kcal. Dodatkowo, aby zapobiec przybieraniu na wadze, może Pani zwiększyć aktywność fizyczną.

W Pani przypadku (brakuje informacji czy wcześniej podejmowała Pani aktywność fizyczną czy nie) rodzaj aktywności powinien być skonsultowany z lekarzem. Nie napisała Pani o ewentualnych chorobach towarzyszących. Generalnie istnieje zasada, iż po ukończeniu 50 roku życia, rodzaj aktywności należy skonsultować z lekarzem.

Zasada 5U wg prof. dr. hab. Stanisława Bergera:
1. Urozmaicenie - spożywanie różnorodnych produktów do każdego posiłku.
2. Umiarkowanie - jedzenie według potrzeb i utrzymanie optymalnej masy ciała.
3. Uregulowanie - stała ilość i częstotliwość posiłków w ciągu dnia.
4. Unikanie - nadmiaru: tłuszczu, cukru, soli, alkoholu.
5. Uprawianie - sportu, systematyczne ćwiczenia, codzienne spacery.
PLUS
6. Uśmiechanie się - uśmiech to zdrowie! :)

Proszę odwiedzić stronę: http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#g

oraz zapoznać się z artykułem:

http://portal.abczdrowie.pl/przemiana-materii-a-odchudzanie.

Pozdrawiam ciepło i serdecznie