Chcę usunąć ciążę?

Witam! Chcę usunąć ciążę przy użyciu środka mizoprostolu. Jak Pani\Pan uważa?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Skoro się Pani wprost pyta, to pomijając moralną ocenę tego czynu (według mnie jest to równoznaczne z zabójstwem), byłoby to bardzo niebezpieczne dla Pani zdrowia, a nawet życia. Proszę nie robić tego na własną rękę! Może dojść do poważnych powikłań, z silnym krwotokiem nie do opanowania na czele.

Nie jest moim zadaniem moralizowanie, ale jako lekarz mam obowiązek uświadomić Pani, że życie rozpoczyna się od poczęcia, a więc nie mówimy tu o losach obcej "tkanki", ale drugim, malutkim jeszcze człowieku, którego życie chronione jest prawem.

Rozumiem, że znajduje się Pani w trudnej sytuacji, ciąża jest zupełnie nieplanowana. Musi Pani jednak mieć na uwadze fakt, że nie jest winą dziecka, że się poczęło i to okrutne karać je za tę niewinność śmiercią. Warto wiedzieć, że zawsze może Pani zdecydować się, bez żadnych konsekwencji, na oddanie dziecka do adopcji, zaraz po porodzie. Nieplanowana ciąża zawsze jest silnym szokiem, zwłaszcza z "nieodpowiednim" partnerem, i mogę sobie wyobrazić, że myśl o jej usunięciu może przychodzić do głowy kobiecie, która w nią zaszła. Polecam wizytę u psychologa oraz, co również bardzo ważne, u lekarza położnika. Oboje z pewnością udzielą Pani niezbędnego wsparcia psychicznego i pomogą zaadaptować się do tej nowej sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie!