Chcę zrobić miesiąc przerwy w przyjmowaniu tabletek

Mam pytanie. Od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne Data zażycia pierwszej tabletki po zakończonej przerwie, zawsze przypadała na 2-3 dzień na początku miesiąca. Teraz jednak zauważyłam, że po zakończeniu 7-dniowej przerwy wzięcie tabletki przypada na 26 dzień miesiąca, czyli wychodzi na to, że muszę brać pierwszą tabletkę aż tydzień wcześniej niż poprzednio. Nie mam pojęcia, dlaczego tak wyszło, bo zawsze brałam tabletki regularnie, tj. 21 dni brania tabletek i 7 dni przerwy, i nie wiem dlaczego tak to się przesunęło. Ponadto raz zapomniałam wziąć jakiś miesiąc temu tabletki o ustalonej porze i minęło 12 godzin, i wzięłam jednego dnia dwie tabletki. Teraz akurat kończy mi się 7-dniowa przerwa — okres wystąpił normalnie i dziś powinnam zażyć tabletki. Ponieważ nie mogłam się dostać do lekarza i nie wykupiłam kolejnego opakowania oraz z faktu, iż martwi mnie to przesuniecie terminu, chciałam zrobić miesięczną przerwę i zacząć brać nowe opakowanie od rozpoczęcia nowego cyklu, tj. w pierwszy dzień okresu, tak jak przyjęłam tabletki, gdy pierwszy raz je kupiłam, według wskazań. Czyli chcę za miesiąc po prostu zacząć wszystko od nowa... od nowa zacząć brać tabletki od pierwszego dnia miesiączki, od nowa wyregulować sobie okres, przyjmowanie tabletek itd... Czytałam, że w niektórych przypadkach, gdy się nie weźmie tabletki po 7-dniowej przerwie, powinno się odczekać miesiąc i zacząć nowe opakowanie od pierwszego dnia cyklu, tyle że przez ten miesiąc będzie normalne ryzyko zajścia w ciążę... Czy mogę postąpić w ten sposób? Czy to nie zaszkodzi mojemu organizmowi? Czy po miesiącu od pierwszego dnia cyklu i przyjęcia pierwszej tabletki, znowu będzie ochrona przed ciążą? Wołałabym odczekać miesiąc i zacząć wszystko od nowa...

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiem, czy dobrze Panią zrozumiałam... W każdym razie, jeśli nie rozpoczęła Pani nowego opakowania po 7-dniowej przerwie, to powinna Pani poczekać do wystąpienia miesiączki i pierwszego dnia krwawienia przyjąć tabletkę z nowego opakowania. Od razu wspomnę o tym, że po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych miesiączka może wystąpić z pewnym opóźnieniem (nawet 10 dni) - proszę się więc nie denerwować. W oczekiwaniu na wystąpienie miesiączki po zaprzestaniu zażywania tabletek oczywiście musi się Pani zabezpieczać dodatkowo, np. prezerwatywą. Kiedy już wystąpi miesiączka i przyjmie Pani pierwszą tabletkę z nowego opakowania, od tego czasu nie musi się Pani dodatkowo zabezpieczać, ponieważ działanie antykoncepcyjne tabletek rozpoczyna się już pierwszego dnia zażywania.

Pozdrawiam!