Chciałabym schudnąć, lecz czy mogę?

Witam! Mam 18 lat, 172 cm wzrostu oraz ważę 60 kg. Jestem dziewczyną. Wiem, że moje BMI jest prawidłowe, jednakże chciałabym schudnąć co najmniej 4-5 kg bez efektu jo-jo. W listopadzie zeszłego roku wylądowałam w szpitalu na 2 tygodnie, podczas choroby schudłam z 57 kg do 55 kg . Teraz jest styczeń, a ja ważę 60 kg. Zauważyłam większy tłuszcz na brzuchu, przez co wyglądam jakbym była w ciąży (5 miesiąc). Ale nie jestem. Ostatnio zaczęłam robić brzuszki, ok. 100 dziennie. Przyjmuję leki na wywołanie miesiączki i być może niedługo będę przyjmowała hormony, co mnie niepokoi. Przyjmuję również leki na niedoczynność tarczycy. Staram się jeść jak najmniej słodyczy, ale zjadam codziennie albo batonika lub herbatniki (5 paczuszek malutkich po 5 szt.). Staram się jeść owoce, warzywa jak najczęściej. Jednak na forach internetowych nie można znaleźć tego, co powinno się jeść, np. mam zrezygnować z chleba białego, ale jaki powinnam jeść? I co powinnam jeść, żeby w szkole/pracy normalnie funkcjonować? A nie zagłodzić się na śmierć? Jaka dieta w moim wypadku jest wskazana, oczywiście również patrząc na cele zdrowotne. Z niecierpliwością oczekuję odpowiedzi. Pozdrawiam

Witam!

Możliwe, że zanik miesiączki związany był z szybką redukcją masy ciała. Obecnie (BMI=20,33) masz idealną masę ciała i nie powinnaś się odchudzać. Możesz natomiast stosować zdrowe nawyki żywieniowe.

W Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na:
- warzywa,
- owoce,
- produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste),
- chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie),
- mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone),
- tłuszcze (masło, margarynę, oleje roślinne).

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista, cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu muesli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu light - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Powinnaś zwiększyć ilość warzyw w diecie. Zawarty w nich błonnik zapewnia sytość.

Podstawę żywienia powinny stanowić pełnoziarniste produkty zbożowe:
- grube kasze,
- ciemne pieczywo,
- chleb typu graham,
- brązowy ryż.
Pieczywo razowe nie powinno jednak zawierać dodatku karmelu, czy miodu. Pieczywo jasne, makarony, pozostałe kasze i ziemniaki najlepiej jest ograniczyć.

Nabiał powinien być odtłuszczony. W przypadku mleka minimum tłuszczu to 1,5%. Umożliwi to wchłanianie się witamin A, D, E, K.

Z wędlin najlepiej wybierać te chude (szynkę z piersi indyka, polędwicę). Wykluczyć trzeba tłuste balerony, parówki, salami, boczek, mięso ze skórą. Ograniczeniu powinno podlegać także mięso czerwone (krwiste), gdyż duże jego ilości przyczyniają się do rozwoju miażdżycy.

Dobrze jest zrezygnować z serów żółtych lub przynajmniej wybierać wersję light oraz wykluczyć alkohol, gdyż jest kaloryczny. 0,5 litra piwa to 250 kcal!

Z diety powinno się wykluczyć produkty zawierające cukry łatwo przyswajalne: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady i inne łakocie. W diecie odchudzającej nie ma miejsca także na fast foody.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.

Pozdrawiam