Chciałabym zmniejszyć moją wagę. Jak mam schudnąć?

Mam 14 lat i czuję się źle we własnym ciele. Kiedyś uwielbiałam robić zakupy, chodzić z koleżankami do kina, a teraz nie mam na to ochoty. Po prostu nie mogę patrzeć na dziewczyny w przymierzalni, które są szczupłe i ładne, bez oznak trądziku. Ważę 67 kg i mam 170 cm wzrostu. Wiem, że nie jestem jakaś nie wiadomo jak gruba, ale chciałabym obniżyć moją wagę do ok. 55 kg. Nie mam czasu na ćwiczenia, gdyż chodzę do prywatnej szkoły, w której uczę się od godz. 8.00 do 17.00. Ogólnie lubię sport, nigdy nie opuszczam lekcji wf-u (2 razy po 2 godz. w tygodniu). Mój tata i dziadek mają problem z nadwagą. Dodam, że jestem wegetarianką (jadam jednak ryby). Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Mój przykładowy jadłospis (dzień powszedni): 7.15 - śniadanie: kromka chleba z żółtym serem i papryką; 10.15 - II śniadanie: sałatka grecka; na obiad zazwyczaj nie jem nic, ale nie z powodu chęci zrzucenia zbędnych kilogramów, lecz z braku możliwości (wracam do domu o 17.30); 17.30 - obiadokolacja: ryż, ryba, zestaw surówek. Mój przykładowy jadłospis (weekend): 9.00 - śniadanie: 2 kromki chleba z warzywami; 11.00 - II śniadanie: jogurt owocowy; 14.00 - obiad: zapiekanka z makaronu i warzyw; 16.00 - podwieczorek: banan, gruszka lub jakiś kisiel; 19.00 - kolacja: kanapki lub jajecznica.

Witaj,
Twoja waga mieści się nieznacznie poniżej 90 centyla, jest więc na granicy normy (powyżej 90 centyla zaczyna się nadwaga). Jesteś bardzo młoda, Twój organizm intensywnie rośnie i rozwija się, dlatego odchudzanie nie jest zalecane. To, co byłoby korzystne dla Ciebie, to wprowadzenie zmian w Twoich nawykach żywieniowych. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyś wybrała się na wizytę do dietetyka, który bardzo dokładnie przeanalizowałby Twój jadłospis.
Patrząc na to, co napisałaś mogę Ci jedynie podpowiedzieć abyś:
- jadła częściej, najlepiej co 3 godziny. Jeżeli nie możesz zjeść obiadu w szkole, a pozostajesz tam do 17.00 zabierz ze sobą albo dodatkową kanapkę, albo jogurt naturalny, albo serek wiejski, owoce i warzywa. Najprawdopodobniej zjesz wtedy mniej na obiadokolację - co będzie bardzo korzystne, bo organizm lepiej zagospodaruje dostarczoną energię;
- wybierała pełnoziarniste produkty zbożowe: chleb razowy, ryż brązowy, grube kasze np. gryczaną, makaron ciemny, pełnoziarnisty;
- unikała podjadania (nie piszesz o tym, ale tak na wszelki wypadek przypominam;
- piła dużo wody, unikała do picia wszystkiego co słodkie (słodkie napoje gazowane, soki, słodzona herbata);
- poszukała pomysłu na zwiększenie aktywności fizycznej. Może to być szybki marsz, basen, taniec, rowerek stacjonarny, gimnastyka itd. Zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie;
- wysypiała się - to też bardzo ważne.
Mam nadzieję, że uda Ci się wprowadzić zmiany i dzięki temu lepiej poczujesz się w swoim ciele.
Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska