Czy istnieje ryzyko, że jestem znów w ciąży?

Chciałam zapytać o możliwość ciąży. Ok. 2 miesiące temu odstawiłam tabletki dla mam karmiących, nadal ok. 2 razy na dobę karmię rocznego synka. Pierwszy "okres" po tabletkach dostałam w zasadzie od razu, trwał 5 dni, cykl trwał 20 dni, bo znów dostałam okres (początek 11.04.2012), krwawienie trwało 8 dni i było obfite, z mężem kochaliśmy się wieczorem dnia 3.05.2012. Test owulacyjny wykazał brak owulacji. Na około 2 dni przed spodziewaną miesiączką zaczęłam się stresować, że mogę być w ciąży i wtedy od razu zaczęłam latać do toalety, odczuwałam piersi, myślę że było to spowodowane stresem.W piątek dnia 11.04 zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie, skończyły się "domniemane" dolegliwości, kiedy to od poniedziałku 14.05 znów sie zaczęły, bo znów się zamartwiam, że okres nie nadchodzi. Jaka jest możliwość ciąży? Słyszałam, że po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych cykl może się przeciągać. Czy może mieć znaczenie to, że karmię jeszcze piersią? Może test wykonałam za wcześnie? Czy objawy ciąży mogą się pojawiać już po paru dniach od stosunku?

Witam! W opisanej sytuacji istnieje możliwość ciąży, dlatego warto stosować prezerwatywę jeśli ciąża nie jest planowana. Niestety nie da się określić dokładnie prawdopodobieństwa ciąży. Obserwacja prawdopodobnych objawów ciąży jest w Pani sytuacji trudna ze względu na fizjologiczne objawy związane z karmieniem. W związku z tym proponuję zachować dystans do nieregularności cyklu czy obrzmienia/drażliwości piersi. Warto również wiedzieć, że objawy ciąży nie pojawiają się już po kilku dniach od stosunku, ale co najmniej po kilkunastu/kilkudziesięciu. Jeśli chodzi o czas trwania cyklu to również może dochodzić do niewielkich zmian zarówno na skutek stosowanych tabletek antykoncepcyjnych jak i czasu połogu (ew. karmienia). Test ciążowy zazwyczaj jest wiarygodny jeśli jest wykonany co najmniej po 14 dniach od stosunku lub w terminie spodziewanej miesiączki. Pozdrawiam serdecznie!