Cholestaza ciążowa

Witam! Jestem w 38 tygodniu ciąży, jest to moja pierwsza ciąża, mam 21 lat. Od kilku dni strasznie swędzą mnie nogi i ręce (w dzień da się to wytrzymać, ale najgorzej jest w nocy). Dodam, że zrobiłam podstawowe wyniki prób wątrobowych na własną rękę. Oto one: ALT 17,43 U/L, AST 23,53 IU/L, bilirubina całkowita w surowicy 4,57 umol/l. W związku z tym mam pytanie, a mianowicie: czy to może być cholestaza ciążowa? Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Cholestaza w ciąży spowodowana jest zastojem żółci, co powoduje m.in. wzrost enzymów wątrobowych, bilirubiny, a także dolegliwości w postaci świądu skóry i zażółcenia powłok brzusznych.

Trudno jednak rozpoznać cholestazę ciążową, opierając się wyłącznie na wynikach z laboratorium. Do pełnej interpretacji konieczna jest przede wszystkim ocena lekarza (badanie oraz zebranie wywiadu), a jeżeli chodzi o wyniki badań, przydałoby się jeszcze oznaczyć poziom GGTP oraz ALP.

Nadesłane przez Panią wyniki badań mieszczą się w granicach normy. Proszę koniecznie skontaktować się z lekarzem, który na podstawie całości obrazu będzie mógł postawić właściwe rozpoznanie. Należy także pamiętać, że świąd skóry jest objawem dość częstym w zaawansowanej ciąży i nie musi wiązać się z patologią. Najczęściej wynika z nadmiernego przesuszenia i naciągnięcia skóry w wyniku przyrostu masy ciała oraz tendencji do gromadzenia wody w organizmie. Ulgę w takich sytuacjach przynosi częste smarowanie ciała balsamem/kremem natłuszczającym/nawilżającym.

Pozdrawiam serdecznie