Chora wątroba: jaką dietę stosować, by schudnąć?

Witam! Mam 15 lat. Ważę około 53 kg. Mam 168 cm wzrostu. Jestem nastolatką o budowie klepsydry. Niestety zauważyłam, że dolne partie ciała są obfitsze niż górne. Chciałabym to zmienić: wysmuklić uda, zmniejszyć pośladki oraz obwód talii i bioder. Nigdy wcześniej się nie odchudzałam oraz nie zwracałam uwagi na swoją wagę. Moje BMI jest jak najbardziej prawidłowe. Chciałabym schudnąć 3 kg, schodząc do wagi 50 kg, nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych. Od urodzenia choruję na niedobór alfa1 antytrypsyny (choroba wątroby), a więc już z racji tego faktu powinnam ograniczyć niezdrowe jedzenie. Zależy mi jednak na ograniczeniu również kalorii. Do ilu zatem kalorii mogę zejść, by nie mieć problemów zdrowotnych, a jednocześnie schudnąć? I jakie mam zapotrzebowanie na białka, tłuszcze i cukry?

Od 7 lat tańczę, uczęszczam na lekcje wychowania fizycznego. Dawniej chodziłam z mamą na aerobik. Latem pływam, jeżdżę na rowerze, a także ćwiczę w domu wymachy nogami w pozycji leżącej (150 wymachów na jedną nogę), 250 brzuszków (niskie, wysokie, potem po 50 na każdą stronę ze zróżnicowanym tempem), a więc jestem w bardzo dobrej formie. W mojej rodzinie tylko dziadek jest bardzo podatny na otyłość (waży 105 kg), natomiast rodzice są szczupli. Po tacie mam szybką przemianę materii (tato ma sportową budowę i nie może przytyć, a waży 62 kg). A więc moje pytanie jest następujące: Jak powinnam mieć ułożony jadłospis, by schudnąć bez większego uszczerbku na zdrowiu? Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Według siatek centylowych zarówno masa ciała jak i wzrost są odpowiednie dla wieku. Nie powinnaś się odchudzać. Odchudzanie u osób dojrzewających wdraża się tylko w przypadku absolutnej konieczności oraz pod nadzorem lekarza. Wzmożona aktywność fizyczna pomoże Ci utrzymać prawidłową kondycję organizmu oraz wspomoże przemianę materii. Ze wzgledu na Twoją chorobę powinnas stosować dietę oszczędzającą wątrobę. Szczegółowych informacji udzieli Ci twój lekarz prowadzący.