Choroba Buergera u kobiety

Witam! Moja żona, wiek 42 ma zdiagnozowaną chorobę Buergera. Mam wątpliwości, bo to z reguły jak piszecie choroba mężczyzn. Wszelkie objawy typu chromanie, wykonana angiografia, przepychanie tętnic, gdzie nic nie stwierdzono, żadnego zakrzepu. Nikt nie skupiał się na sercu, żona ma strasznie niskie ciśnienie tętnicze. Nie podam pomiaru, bo nie pamiętam, a piszę to poza wiedzą żony. Zastanawia mnie, czy serce może mieć jakiś wpływ? Pozdrawiam

Witam! Choroba Burgera, czyli zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic najczęściej dotyczy mężczyzn palących papierosy, natomiast może także występować u kobiet, chociaż jest to rzadkie zjawisko. Szczegółowa diagnostyka serca jest tu zbędna i raczej nie wpłynie na proces leczniczy, gdyż zmiany chorobowe dotyczą tętnic obwodowych. Z opisu wynika, że wykonano angiografię tętnic, co jest bardzo ważnym badaniem w przypadku podejrzenia choroby tętnic obwodowych. Jeśli rozpoznanie zostało już ustalone to w ramach profilaktyki zakrzepowej wskazane jest regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego w małych dawkach. Niskie wartości ciśnienia tętniczego mogą wynikać z różnych przyczyn są to m.in. odwodnienie, niedoczynność tarczycy, stosowanie leków moczopędnych. Niektóre osoby mają predyspozycje do niskich wartości ciśnienia tętniczego, wobec tego jeśli Pana żona miała podobne ciśnienie tętnicze przez całe życie to nie wymaga to dalszej diagnostyki. Pozdrawiam serdecznie!