Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i ból między łopatkami

Mam 35 lat. Od grudnia ubiegłego roku bolą mnie plecy między łopatkami. W lipcu tego roku miałam robiony rezonans magnetyczny, który nic nie wykazał. Przez miesiąc chodziłam na zabiegi: tens, laser i pole magnetyczne oraz rehabilitację odcinka piersiowego. Niestety ból jest nadal. Zaczyna mnie boleć po godzinnym siedzeniu, a następnie drętwieją mi łydki. Proszę o pomoc.

Witam! Opisywane objawy dość mocno sugerują, że przyczyną odczuwanych dolegliwości może być choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Bardzo ważne jest badanie neurologiczne, gdyż może ono ujawnić objawy sugerujące zespół korzeniowy co wskazywałoby jednak na podejrzewaną przyczynę. Nie przedstawiła Pani dokładnie wyniku badania MR kręgosłupa, co utrudnia określenie czy wykluczono przyczynę zwyrodnieniową. Z uwagi na to, że w badaniu MR kręgosłupa nie stwierdzono istotnych patologii nie ma możliwości rozważania leczenia operacyjnego. W tej sytuacji leczenie powinno opierać się na rehabilitacji (fizykoterapia oraz masaż) oraz farmakoterapii (leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz leki zwiotczające mięśnie szkieletowe przykręgosłupowe). W tym celu konieczne jest pozostanie pod opieką neurologa lub lekarza specjalistę rehabilitacji. Pozdrawiam serdecznie!