Choroby tarczycy - czy mogą zafałszować test ciążowy?

Witam serdecznie. Chciałabym zapytać, czy niedoczynność i nadczynność tarczycy może spowodować, że wynik testu ciążowego, jak również badania krwi na ciążę będzie fałszywie ujemny? Robiłam badanie krwi 2 tygodnie po zbliżeniu zabezpieczonym prezerwatywą i wynik był negatywny. Testy po 5. tygodniu również wychodzą negatywnie. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zaburzenia tarczycy nie mają wpływu na wynik testu ciążowego. Zarówno test z moczy, jak i z krwi opiera się na oznaczeniu gonadotropiny łożyskowej, hormonu wydzielanego jedynie w czasie ciąży.

Wspomina Pani, że stosunek był zabezpieczony, a mimo to wykonuje Pani testy ciążowe. Jeżeli założyliście Państwo prezerwatywę na początku zbliżenia i nie doszło do jej pęknięcia to ryzyko ciąży jest znikome.

Dodatkowo, oba testy wykonane zostały w odpowiednim terminie i warto im zawierzyć.

Jeżeli szuka Pani przyczyny zaniku okresu (wnioskuję to na podstawie tematu) to w pierwszej kolejności należy oznaczyć poziom TSH. Zaburzenia hormonalne, zarówno niedoczynność, jak i nadczynność mogą objawiać się zaburzeniami miesiączkowania.

Pozdrawiam