Choroby weneryczne - jakie badania należy wykonać, by je wykluczyć?

Jakie badanie zrobić, by wykluczyć wszystkie choroby weneryczne u kobiety i mężczyzny?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Niestety nie ma jednego uniwersalnego badania, które mogłoby wykryć wszystkie infekcje przenoszone drogą płciową. Jest ich bowiem zbyt wiele: wirus HPV, HIV, HSV, zakażenia grzybicze, rzęsistkowica, zakażenie chlamydiami, rzeżączka, kiła, mięczak zakaźny, świerzb, wszawica łonowa. Przy podejrzeniu u siebie choroby, nie należy jej samodzielnie diagnozować ani "leczyć". Tym zajmują się lekarze specjaliści. Należy udać się do poradni dermatologiczno-wenerologicznej, gdzie wszystkie informacje będą traktowane jako poufne, leczenie jest bezpłatne a lekarz pokieruje specjalną diagnostyką lub ewentualnie skieruje do innych specjalistów. Chociaż może to być trudne, ważne jest również, by poinformować partnera seksualnego o możliwości zakażenia. Bowiem nawet jeśli nie występują objawy, mogło ono nastąpić. Szczególnie ważne jest zwrócenie się do lekarza, gdy obserwuje się: upławy, świąd narządów płciowych, brzydki zapach, owrzodzenia, ranki, ból przy oddawaniu moczu, ból podbrzusza.
Pozdrawiam!