Chrapanie - jak diagnozować?

Witam. Mam problem z chrapaniem - żona już tego nie może znieść. Byłem u laryngologa i powiedział mi, że to prawdopodobnie przez skrzywioną przegrodę nosa. Mimowolnie otwieram usta i zaczynam chrapać. Ale z obserwacji mojej żony wcale nie wynika, żebym oddychał w nocy ustami. Oddycham cały czas nosem i chrapię - czy to możliwe? Dodam jeszcze, że dodatkowo mam ciągłe uczucie jakby mi coś spływało po gardle, ale nie da się tego przełknąć. Może to jest przyczyną chrapania??? Obawiam się trochę operacji przegrody nosa. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Skrzywienie przegrody nosowej jest bardzo prawdopodobną przyczyną chrapania. Czy miał Pan przeprowadzona pełna diagnostykę laryngologiczną w tym kierunku? Przyczyna może leżeć również po stronie układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego.

Częstą przyczyną bywa również tzw. OBPS - obturacyjny bezdech podczas snu. OBPS jest chorobą dość powszechną i wydaje się, że można ją zaliczyć do chorób ogólnoustrojowych, Chrapanie dotyczy niemal 100 proc. chorych na OBPS. Samo chrapanie nie oznacza oczywiście choroby. Jednak chrapanie głośne i nieregularne, w pozycji siedzącej oraz w czasie krótkiej drzemki - sugerują chorobę.

OBPS diagnozuje się na podstawie stanu pacjenta, wywiadu chorobowego (specjalnie przeprowadzona ankieta) oraz badania polisomnograficznego. Najbardziej rozpowszechnionym urządzeniem służącym do wykonania badania jest aparat, który umożliwia jednoczesną rejestrację czterech parametrów: chrapania (poprzez mikrofon przyklejony na szyi), pozycji ciała (dzięki czujnikowi przytwierdzonemu do brzucha), częstości uderzeń serca (rejestrowanej przez elektrody umieszczone na skórze klatki piersiowej) oraz saturacji krwi tętniczej (poprzez przezskórny pulsoksymetr założony na palec). Diagnostyką i leczeniem OBPS zajmują się lekarze pulmonolodzy.

Proszę porozmawiać z Pana lekarzem prowadzącym, który zna Pana stan kliniczny oraz historię choroby, która z przyczyn jest bardziej prawdopodobna i przeprowadzić w tym kierunku wnikliwą diagnostykę.