Chromanie przestankowe a jogging

Witam. Czy osoba chorująca na chromanie przestankowe może uprawiać jogging (zakładając, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego typu aktywności fizycznej)? Jeśli tak, czy jest coś, na co powinno się szczególnie zwrócić uwagę? A co z jazdą na łyżworolkach? Dodatkowo, czy są jakieś konkretne ćwiczenia, które samodzielnie w domu może wykonywać osoba cierpiąca z powodu chromania, a które pomogą jej zwiększyć dystans pokonywany bez bólu w łydkach? Pozdrawiam i z góry dziękuję.

ponad rok temu

Witam,

Podstawą leczenia chromania przystankowego są leki farmakologiczne. Oprócz tego istnieje szereg innych zaleceń dotyczących stylu życia. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, jest ona jak najbardziej wskazana. Ćwiczenia fizyczne (jogging czy jazda na rolkach) i spacery powinny być wykonywane codziennie. W przypadku kiedy występuje ból, należy odpocząć i ponownie kontynuować ćwiczenie, kiedy ustąpi.

Aktywność fizyczna jest dobra dla osób z tą dolegliwością, ponieważ pobudza wytwarzanie nowych, drobnych naczyń krwionośnych w tkance podskórnej oraz mięśniach. Ważne jest, aby ćwiczyć w wygodnych butach, które nie narażą stóp na obtarcia czy odciski. Należy również nosić skarpetki bawełniane, niesyntetyczne i bezuciskowe. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem, czy tego typu ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiednie.

Pozdrawiam.