Ciągłe biegunki objawem autyzmu?

Witam,

mój synek ma 18 miesięcy, jest radosnym kochanym chłopcem ale niepokoją mnie pewne zachowania. W wieku 7 miesięcy przestawiony na mleko modyfikowane, od 10. miesiąca życia do roku ciągła biegunka o wyglądzie musztardy i bardzo śmierdząca, w wieku 12 miesięcy antybiotyk i natychmiast poprawa, po odstawieniu antybiotyku biegunka powracała i tak 5 razy tylko, że za każdym razem po odstawieniu antybiotyku szybciej niż poprzednim razem, miał antybiotyk 5 razy ostatnim razem antybiotyk skończył w poniedziałek a biegunka pojawilła się już w sobotę (zawsze rozpoczęciem biegunki jest gorączka i wymioty).

Od 2 miesięcy jest na mleku kozim i było lepiej a teraz wróciło, ponadto w domu był wirus i wszyscy wymiotowaliśmy po kolei każdy po 1 nocy tylko synkowi została biegunka. Byłam u lekarza, miał badania kału, ale wyszło, że to tylko wirus. Martwi mnie, że synek nic nie mówi tylko mamamam lub kokoko nie pokazuje jak coś chce za to lubi tańczyć kręci się w koło, nie wykonuje poleceń nie poda mi nic jak się go prosi mało reaguje na swoje imię, bawi się w akuku chodzi za tatą jak się bawią i go szuka, wie jak mu się mówi idziemy papa i robi papa lub jak się mu mówi że idziemy myj myj to idzie za mną do łazienki.

Uwielbia oglądać reklamy ale ostatnio boi się niektórych głosów, wtedy zakrywa uszy lub oczy, ma swoją ukochaną poduszkę, którą nosi wszędzie ze sobą. Ale wie czego chce, płacze jak mu na coś nie pozwolimy gdy wracamy za wcześnie ze spaceru to już w drzwiach płacze i złości się jak mówię że nie wolno to wie, lubi kręcić kółkami od roweru lub wózka dla lalek, nie lubi być sam jak wyjdę do kuchni zaraz idzie za mną, mieszkam w Anglii i tu trochę olewają, nie ufam lekarzom, bo jak coś im mówię to ignorują moje obawy, niby pytają co mnie niepokoi, a później zachowują się tak jakby nie słyszeli co powiedziałam.

Proszę o odpowiedz.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Katarzyna Osak Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie.

Czy biegunki są objawem autyzmu?
Rzeczywiście biegunki często towarzyszą dzieciom z autyzmem i jest to często związane z ich nietolerancjami pokarmowymi. Niejednokrotnie po wprowadzeniu diety i podjęciu leczenia ten problem ustaje. Zachęcam , aby poszukała pani w miejscu swojego zamieszkania ośrodka leczącego biomedycznie różne zaburzenia u dzieci ( w tym autyzm). Może uda się ustalić przyczynę  tak częstych biegunek.

Pani synek jest jeszcze zbyt mały, aby jednoznacznie zdiagnozować z czym związane są niepokojące Panią zachowania. Warto jednak udać się do psychologa dziecięcego, który po wnikliwej obserwacji powie o możliwych przyczynach tych zachowań.

Pozdrawiam.