Ciągłe krwawienie i pusty pęcherzyk ciążowy

Witam.
A ja mam takie pytanie Nie mogę spać, bo boję się, że za szybko została podjęta decyzja. Ale od początku....
W sierpniu urodziłam córeczkę. Z powodu infekcji moja Kruszyna przyszła na świat w 24 tyg. z wagą 600 gram. Na szczęście Mała żyje i jest ok :) Bardzo długo starałam się o moją Pociechę, więc po ciąży stwierdziłam, że nie mam po co się zabezpieczać, bo w ciąże ciężko mi zajść. Pierwszy okres dostałam 9 tyg. po porodzie. Wyglądał normalnie jak z przed ciąży :) b\Był to październik. Drugi okres dostałam 5 grudnia 2009. Martwiłam się bardzo, bo trwał miesiąc i nie było widać końca. Więc po nowym roku udałam się do lekarza ginekologa. Myślałam. że coś mi się rozregulowało. Jak się okazało podczas badania ten mój długi okres to ciąża 6 tyg i 5 dni....
Wielki szok ale i radość/ Niestety na zdjęciu nie było widać zarodka. a tylko pęcherzyk. Pani doktor dała mi skierowanie do szpitala, dlatego że ciągle od miesiąca leci mi krew. Lekarz w szpitalu od razu skierował mnie na łyżeczkowanie. Wczoraj odebrałam wynik i tam wychodziło że beta hcg wynosi 120000. Takie same wyniki miałam w 1 ciąży i też chcieli mnie wyczyścić. bo nie było tętna. a teraz ten brak tętna ma 5 miesięcy. Jestem załamana. bo nie wiem czy nie za szybko lekarz mnie wyczyścił?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Ciężko oceniać decyzję lekarza nie znając w pełni przypadku. Jednak postaram się przekazać Pani informacje, które mogą pomóc uspokoić Pani sumienie.

Istniały dwa powody dla wyłyżeczkowania jamy macicy - pierwszy to stwierdzone w badaniu usg puste jajo płodowe (choć według mojej wiedzy, rozpoznanie to powinno być potwierdzone drugim badaniem USG po ok. tygodniu, gdyż dopiero dwa razy stwierdzone puste jajo płodowe może być podstawą do postawienia takiego rozpoznania - identycznie jest przy stwierdzeniu ciąży obumarłej i poronienia zatrzymanego). Drugą przyczyną skierowania na wyłyżeczkowanie jamy i kanału szyjki macicy mogło być w Pani przypadku przedłużone krwawienie z dróg rodnych - zabieg ten jest wykonywany aby zbadać histopatologicznie endometrium (błonę śluzową macicy) w celu określenia możliwej przyczyny krwawienia.

Inną sprawą, która Panią nurtuje jest poziom beta-HCG oznaczany przy okazji hospitalizacji (o ile dobrze się domyśliłam). Hormon ten jest wytwarzany przez syncytiotrofoblast czyli komórki łożyska odpowiadające za jego inwazję w ścianę macicy. Nie są to komórki zarodka. Tak więc podwyższony poziom beta-HCG występuje nie tylko w ciąży prawidłowej, ale też w przypadku pustego jaja płodowego - czyli stanu w którym rozwija się łożysko bez zarodka w środku. Dlatego też proszę nie porównywać obu ciąż pod tym względem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.