Ciągłe wzdęcia - jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

Witam! Mam 16 lat i uciążliwy problem - ciągłe wzdęcia. Nie mogę się ich pozbyć, nawet rano mam brzuch, jakbym była w ciąży. Przemiana materii jest w porządku, w dodatku uprawiam sport, a posiłki jem w miarę regularnie. Pomimo to mój brzuch jest non stop ogromny, przed jedzeniem i po. Nie mogę się tego pozbyć, więc bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Problem, który opisujesz, dręczy wiele osób. Najczęściej jest on spowodowany nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, swoistą florą bakteryjną przewodu pokarmowego, brakiem lub niedoborem niektórych enzymów.
W pierwszej kolejności zwróć uwagę, czy w Twoim jadłospisie nie ma wzdymających, niekoniecznie niezdrowych produktów. Postaraj się wyeliminować ze swojej diety:
-   owoce i warzywa, takie jak: jabłka, brokuły, brukselki, kapusta, marchewka, kalafior, gruszki
-   mleko - wiele osób cierpi na nietolerancję laktozy (cukru zawartego w mleku)
-   gumę do żucia - powoduje połykanie powietrza; to samo tyczy się jedzenia w pośpiechu
-   napoje gazowane
Posiłki powinny być lekkie, najlepiej gotowane. Unikaj przejadania się.
Kilka razy dziennie można parzyć zioła, takie jak: rumianek, mięta, szałwia. Regulują one pracę przewodu pokarmowego. Poobiedni spacer również wpłynie pozytywnie na profilaktykę wzdęć.
Chociaż w większości przypadków przyczyny wzdęć są łagodne, to zdarza się, że są objawem poważniejszych chorób. Jeżeli zatem powyższe zabiegi nie przyniosą efektu powinnaś zgłosić się do lekarza. Konsultacji lekarskiej wymaga również występowanie dodatkowych objawów, jak np. biegunki lub zatwardzenia, mdłości, wymioty, ból brzucha i tym podobne.
Pozdrawiam.