Ciągnące się problemy z sercem - czy to stan przedzawałowy?

Witam,

od jakiegoś czasu mam kłopoty z sercem. Wybrałem się nawet do kardiologa, który dał mi skierowanie na kilka badań. Badanie ECHO - niedomykalnośc mitralna, badanie holterowskie - 163 przedwczesne pobudzenia nadkomorowe.

Co może mi dolegać? O czym mogą świadczyć te wyniki? Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Myślę, że wreszcie udało się znaleźć przyczynę Pana dolegliwości. Badania laboratoryjne krwi są prawidłowe. Badanie ECHO wykazało z kolei niewielką niedomykalność mitralną oraz pnia płucnego, które pozostaję bez wpływu na Pana samopoczucie.

Najważniejsze dla Pana wydaje się jednak badanie holterowskie, w którym wykazano aż 163 przedwczesne pobudzenia nadkomorowe, zwane ekstrasystoliami nadkomorowymi.

U zdrowej osoby serce bije równomiernie. Za rytmiczną pracę serca odpowiada węzeł zatokowy. Występowanie przedwczesnych pobudzeń nadkomorowych, świadczy o arytmii i może być powodem Pana dolegliwości.

Dodatkowe pobudzenia nadkomorowe mogą również występować w osób zdrowych po wypiciu mocnej kawy, herbaty, w sytuacjach stresowych oraz u osób chorych przewlekle, np z zaburzeniami tarczycy.

W Pana przypadku, gdy wizyta u specjalisty jest dopiero za kilka tygodni warto przyjrzeć się dokładnie sytuacjom, w których odczuwa Pan dolegliwości. Warto wyeliminować także czynniki pozasercowe mogące wywoływać podobne objawy (wspomniane wcześniej używki i inne).

Dalsze postępowanie zależy już wyłącznie od lekarza specjalisty i uzależnione jest od Pana stanu klinicznego. Najczęściej jednak pacjenci leczeni są farmakologicznie.

Pozdrawiam