Ciąża a brodawki płciowe. Czy istnieje jakieś zagrożenie?

Kilka miesięcy temu robiony miałam test na HPV wysokiego ryzyka, wyszedł negatywny, ale stan zapalny jest i podobno brodawki, które miesiąc później zmniejszyły swoją ilość na ok. 5/10.
Teraz podejrzewam, że jestem w ciąży. Jestem przerażona.
Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nie powinna Pani być przerażona. Wprawdzie brodawki płciowe miewają tendencję do powiększania się w czasie ciąży, ale możliwe jest leczenie (krioterapia), jeśli staną się one bardzo duże. Nie ma też wskazań do rozwiązania ciąży przez cięcie cesarskie z tego tylko powodu, że ma Pani tego typu zmiany.
Istnieje niewielkie ryzyko, że dziecko, przechodząc przez kanał rodny, ulegnie zakażeniu wirusem i pojawią się u niego brodawczaki w obrębie układu oddechowego. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest jednak niewielkie (mniejsze niż ryzyko związane z cięciem cesarskim).
Pozdrawiam serdecznie!