Ciąża a hpv.

Cześć.

Na początku grudnia 2009 roku byłam u mojego lekarza ginekologa i zrobiłam cytologię. Ostatni raz miałam ją robioną 5 lat temu (jak zaszłam w ciążę). W miniony poniedziałek byłam jeszcze raz dowiedzieć się czy wszystko jest wporządku, lecz wyszło, że jest podejrzenie infekcji hpv .

Muszę też powiedzieć, że podczas cytologii miałam grzybicę pochwy. Od jakiś 3 miesięcy staramy się z mężem o drugie dziecko. Czy ta infekcja może mieć wpływ na płód jeśliby się okazało, że jestem w ciąży? Czy ta grzybica mogła mieć wpływ na wynik badania?

Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Grzybica z pewnością nie może zostać w badaniu cytologicznym pomylona z infekcją HPV. Zakażenie HPV powoduje nieco zwiększone ryzyko poronienia w pierwszym trymestrze, jednak nie jest ono duże. Drugie zagrożenie to zakażenie dziecka w czasie porodu- w czasie przechodzenia przez kanał rodny lub poprzez łożysko. Zdarza się to rzadko i zazwyczaj organizm dziecka zwalcza wirusa. Czasem mogą jednak powstać u niego brodawczaki układu oddechowego, które są uleczalne. Cięcie cesarskie nie jest zwykle rekomendowane w przypadku udowodnionej infekcji HPV, ponieważ, jak wspomniałam, zakażenie może także nastąpić przez łożysko, oraz z powodu faktu że ryzyko powikłań związanych z operacją przewyższa ryzyko infekcji noworodka.

Pozdrawiam serdecznie!