Ciąża a krwawienie poronne

Już zadawałam pytanie, ale jakoś odpowiedź mnie do końca nie uspokoiła. Otóż owulacja pojawia się od 2-4 tygodnia po ustaniu krwawienia poronnego? Czy owulacja może nastąpić w trakcie krwawienia? Bo ja krwawiłam 3 tygodnie. Czy jest możliwość, że właśnie podczas krwawienia można zajść w ciążę, jeżeli zrobiłam test ciążowy po ustaniu krwawienia, czyli jakieś 4 tygodnie od poronienia i wyszedł pozytywny, to czy mogło to wykazać ciążę?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Owulacja pojawia się po zwykle po 2-4 tygodniach po zakończeniu poronienia, czyli po ustaniu krwawienia. U Pani do poronienia doszło jednak na bardzo wczesnym etapie, więc zapewne przy niskim poziomie HCG. Dlatego poziom tego hormonu mógł spaść do minimalnych wartości jeszcze przed całkowitym ustaniem krwawienia i mogło już wtedy dojść do owulacji. Test z moczu nie pomoże jednak w ustaleniu prawdy. Najlepiej byłoby, gdyby wykonała Pani teraz dwa badania krwi - oznaczenie poziomu beta HCG - w odstępie dwudniowym. W ten sposób dowiemy się, czy stężęnie rośnie, czy maleje. W pierwszym przypadku, udowodnimy, że to jednak ciąża.

Pozdrawiam serdecznie!