Ciąża a wkładka domaciczna

Chcielibyśmy z żoną mieć dziecko, ale żona od 8 lat ma wkładkę wewnątrzmaciczną. Żona ma teraz 35 lat i boi się czy będzie wszystko ok. Mamy dotychczas 2 dzieci. Proszę o odpowiędź.

Witam serdecznie! Po wyjęciu wkładki wewnątrzmacicznej wskazane jest odczekanie co najmniej 3 miesięcy z podjęciem prób poczęcia. Jest to minimalny okres, jaki jest potrzebny endometrium do regeneracji po ciele obcym jakim jest wkładka. Szczegółowe zalecenia na pewno ustali lekarz po badaniu ginekologicznym w gabinecie. Stosowanie wkładki nie ma wpływu na sam rozwój zarodka. Wieloletnie stosowanie wkładki może jednak powodować zmiany w endometrium prowadzące do zwiększenia ryzyka poronienia czy ciąży pozamacicznej. Ryzyko to jest odpowiednio wyższe również ze względu na wiek żony. Jeżeli jednak planujecie Państwo dziecko, warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który najlepiej zna pacjentkę, jej stan ogólny i ewentualne obciążenia. Tylko wtedy można będzie ustalić właściwe zalecenia umożliwiające zajście w ciążę i jej donoszenie. Pozdrawiam