Ciąża a zwolnienie lekarskie

Chciałabym się dowiedzieć, czy lekarz ginekolog ma prawo wystawić zwolnie lekarskie (L4) już od 1 lub 2 tygodnia ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Trudno stwierdzić ciążę w tak wczesnym okresie. Ale zwolnienie lekarskie (L4) lekarz może wystawić zawsze, jeśli stwierdzi chorobę, która powoduje niezdolność do pracy. Oczywiście sama ciąża nie jest ani chorobą, ani stanem uniemożliwiającym pracę na większości stanowisk.

Pozdrawiam!