Ciąża bez seksu

Witam. Mam takie pytanie. Dnia 10.04.2011 pieściliśmy się z moją dziewczyną, najpierw ja ją, po chwili ona mnie . No i wyszło tak, że sperma wytrysnęła na jej pochwę i okolice. Od razu to starła papierem i ręcznikiem, potem jeszcze wymyła się z tego wszystkiego. Dodam, że okres ma co 27 dni, trwa około 7 dni, natomiast wtedy był dzień 10. Dnia 01.04.2011 zaczął się jej okres. Powiedziała mi, że z tego co widziała to sperma nie dostała się raczej do środka, było na zewnątrz wszystko. Ona jest dziewicą. Czy jest ryzyko, aby mogła zajść w ciążę? Może zażyć jakieś tabletki zapobiegawcze, te do 72 godzin? Czy to szkodliwe?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Jest taka możliwość, że mogło dojść do zapłodnienia, jeżeli sperma trafiła do przedsionka pochwy.
Nie można wykluczyć w 100 procentach, iż po dokładnym oczyszczeniu tego regionu jakaś minimalna ilość nie przedostała się dalej.

Był to 10 dzień cyklu, a owulacja następuje zazwyczaj koło dnia 14. Trzeba jednak pamiętać, że plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do 72 godzin.

Tabletki zapobiegające można w takiej sytuacji zastosować, ale trzeba przestrzegać bezwzględnie czasu podania, czyli nie później niż do 72 godzin po.

Środki tego typu nie są obojętne dla organizmu kobiety, gdyż zawierają dużą dawkę hormonów, jednak nie są one niebezpieczne. Po zastosowaniu mogą wystąpić : nudności, wymioty, bóle głowy, uczucie zmęczenia, bolesność piersi.

Pozdrawiam!