Ciąża bliźniacza dwuowodniowa, jednokosmówkowa: dlaczego czuję ruchy tylko z jednej strony brzucha?

Witam. Jestem w 22 tygodniu ciąży bliźniaczej dwuowodniowej, jednokosmówkowej. Od jakiegoś czasu czuję ruchy płodu (płodów?), ale przeważnie z lewej strony brzucha (z lewej strony, jak leżę, to czuję prawie non stop, a z prawej może raz, dwa razy dziennie). Na ostatnim USG, 3 tygodnie temu, było wszystko w porządku, (wtedy jeszcze nie czułam ruchów ). Dzieci nieznacznie różniły się wielkością, jedno ułożone było główkowo, drugie poprzecznie. Boję się, że rusza się tylko jedno dziecko. Co może być przyczyną tego, że odczuwam te ruchy tylko z jednej strony? Bardzo proszę o odpowiedź. Kolejne Usg dopiero za dwa tygodnie. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie ma określonego schematu, jeśli chodzi o miejsce odczuwania ruchów płodu. Generalnie odczuwanie ich jest szczególnie "nieregularne" w pierwszych tygodniach od zaobserwowania pierwszego ruchu, kiedy to często matka rejestruje "kopniaki" nawet tylko raz na kilka dni.

Najprawdopodobniej jedno z dzieci ułożone jest tak, że jego ruchy nie są dla Pani wyraźnie odczuwalne, i czuje Pani ruchy tylko drugiego dziecka. Bliźnięta nie muszą byc ułożone symetrycznie (nawet na ostatnim badaniu USG tak nie było.) Jeśli jest Pani bardzo zaniepokojna tą sytuacją, może Pani oczywiście w każdej chwili umówić się na wizytę do swojego lekarza prowadzącego, który wykona badanie USG, by upewnić się co do dobrostanu obojga Pani dzieci.

Pozdrawiam serdecznie!