Ciąża czy infekcja?

Witam serdecznie:) Nie wiem jak zacząć pytanie. Od jakiegoś czasu źle się czuję, kręci mi się w głowie, przytyłam, na całym ciele mam bardzo widoczne żyły. Staramy się z narzeczonym o drugie dziecko (pierwsze poroniłam). Po poronieniu lekarz zauważył małą torbiel.

Po ostatnim okresie miałam upławy - duże, białe płaty i nieprzyjemny zapach. Czekam na okres - ma zjawić się 25.06 br. Boli mnie strasznie kręgosłup i piersi, mam stan podgoraczkowy. Czy mogłam zajść? Czy to, że przytyłam mogło by być objawem ciąży, czy ta torbiel mi rośnie? Czy może przytyłam po hormonach, które brałam po poronieniu?

Chciałam iść do lekarza, by sprawdził co się dzieje, ale akurat jest na urlopie. Może nie czekać i udać się do niego prywatnie? Będe wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Jeśli zależy Pani na szybkim zorientowaniu się co do ciąży, proszę wykonać test - badanie poziomu betaHCG we krwi. Jego wynik jest miarodajny już nawet po 7-8 dniach od ewentualnego zapłodnienia. Jest to pewniejsza, od testu z moczu, metoda wykrywania ciąży.

Upławy, które Pani zaobserwowała, mogą natomiast świadczyć o infekcji, ponieważ są cuchnące, w przeciwieństwie do fizjologcznego śluzu szyjkowego w drugiej fazie cyklu. W pierwszym trymestrze zazwyczaj nie tyje się, lecz raczej chudnie ze względu na nudności i wymioty.

Torbiel jajnika należy natomiast z pewnością obserwować. Jeśli jest to torbiel czynnościowa, to sama z siebie nie powoduje ona zmian ogólnoustrojowych (typu przybieranie na wadze), ale może ona być objawem zaburzeń hormonalnych, doprowadzających do takich zmian. W przypadku zaburzeń, miałaby Pani również nieregularne miesiączki i/lub krwawienia śródcykliczne. W związku z upławami, radzę udać się do ginekologa nie zwlekając zbyt długo.

Pozdrawiam serdecznie!