Ospa w ciąży

Witam, mam pytanie dotyczące ospy w ciąży. Jestem obecnie w 39 tygodniu ciąży. Mój 2,5-letni synek chodzi do przedszkola, gdzie panuje obecnie ospa wietrzna. Czy mam powody do niepokoju, że pojawi się u mnie ospa w ciąży? Zaznaczam, że moje dziecko nie przechodziło jeszcze przez tą chorobę. Zastanawiam się czy może zachorować i jeśli tak to co dalej? Czy ospa w ciąży jest bardzo niebezpieczna i może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka? Czy powinnam coś zrobić, może podać dziecku jakieś leki albo sama jakieś leki przyjmować? Nie bardzo jest taka możliwość, bo moja ciąża jest już na tyle zaawansowana, że nie bardzo widzę możliwość przyjmowania lekarstw na ospę w ciąży. Martwię się i nie wiem co powinnam zrobić. Czy jakoś reagować czy może przeczekać? Jak bardzo niebezpieczna może być ospa w ciąży? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, ryzyko istnieje, jeżeli to Pani nie przechorowała ospy w dzieciństwie, jednak nawet w tej sytuacji (po 20 tyg. ciąży) nie grożą dziecku powikłania zakażenia. Jeżeli przechorowała Pani już ospę, to po chorobie uzyskuje się trwałą odporność.