Ciąża - krwiak

Witam,
byłam ostatnio na usg. Lekarz stwierdził ciążę 8/9 tydzień, ale stwierdził też krwiaka. Nie jestem tylko nie wiem dokładnie, gdzie on jest, bo ta wiadomość mnie tak zaskoczyła, że już nie wiedziałam co mam się pytać.
Lekarz tylko powiedział, że serduszko bije-sama widziałam- płód się porusza, że ciążą walczy i najgorzej będzie jak krwiak będzie podważał łożysko.

Nie mam żadnych plamień, czuję się dobrze czasami lekko pobolewa mnie brzuch ale to chyba dlatego że macica się rozciąga.
Dodam tylko, że to moja pierwsza ciążą i czekaliśmy na nią 3 lata. Czy powinnam się obawiać. Lekarz przepisał mi dużo leżenia, d***, wit e, kwas foliowy i wapno w tabletkach.
I jeszcze jedno pytanie. Płód w tym czasie jaki powinien mieć wymiar?
Dziękuję pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwiak pozakosmówkowy występuje w około 25% wczesnych ciąż i zanika zwykle do 20 tygodnia ciąży. Jest on czynnikiem ryzyka poronienia, ale rzadko je powoduje. Odpoczynek, leżenie, brak intensywnego wysiłku fizycznego z pewnością przyczynią się do dalszego zmniejszenia tego ryzyka. Proszę się nie denerwować i oczekiwać szczęśliwego rozwiązania. Na przełomie ósmego i dziewiątego tygodnia zarodek powinien mieć około 20 mm wymiaru CRL- czyli od czubka głowy do pupy. Jeżeli było to Pani pierwsze USG i lekarz na podstawie wymiarów oszacował wiek ciąży, to nie ma sensu, aby Pani porównywała te wymiary z odpowiadającymi 8-9 tygodniowi, bo się na pewno będą zgadzać.

Pozdrawiam serdecznie!